Pellet na karpia. Czy każdy wałeczek można nazwać pelletem? 0
Pellet na karpia. Czy każdy wałeczek można nazwać pelletem?

Co to tak naprawdę jest pellet na karpia?

Wielu z wędkarzy sądzi, że pellet na karpia to po prostu sprasowana zanęta w formie wałeczków. Nic bardziej mylnego. Oczywiście często składniki zanęty i pelletu są podobne (lub takie same) ale sposób ich przygotowania jest zupełnie inny .  Dobry (prawdziwy) pellet karpiowy musi mieć twardą powłokę, w jak największym stopniu odporną na podskubywanie przez drobnicę. Jak największe rozmiary z podobnych powodów, oraz być jak najbardziej lekko strawny. By przygotować taką przynętę, potrzebna jest naprawdę duża wiedza, ale nawet ona nie wystarczy. By uzyskać bowiem wysoki stopień lekkostrawności pellet musi powstać w specjalnie przystosowanym do tego urządzeniu: ekstruderze.

 

Jak powstaje pellet karpiowy?

Jeśli naprawdę jesteś ciekaw jak powstaje pellet na karpie, to postaram się w tym akapicie szeroko to opisać. Jeśli jednak nie chcesz zagłębiać się w szczegóły techniczne, spokojnie możesz przejść do kolejnego ;)

Wracając zatem do meritum. Tak jak napisałem wyżej prawdziwy pellet karpiowy powstaje w ekstruderze. Samej maszyny opisywał nie będę  ale… myślę że naprawdę warto opisać w kilku zwięzłych zdaniach co to jest ekstruzja i dlaczego ma zastosowanie podczas przygotowania pelletu karpiowego.

Ekstruzja to poddanie składników pelletu wysokiemu ciśnieniu, wysokiej temperaturze i przetłoczenie go przez specjalną matrycę. Brzmi skomplikowania ale da się to opisać w skrócie

  1. Najpierw składniki naszego pelletu na karpia są rozdrabniane (mielone, kruszone) w zależności od rodzaju przynęty, którą chcemy finalnie otrzymać.
  2. Następnie zgniatamy i w cylindrycznej komorze ze ślimakiem mocno podgrzewamy składniki, z których powstaje masa pelletowa.
  3. Ta masa jest przetłaczana przez specjalne otwory i gwałtownie się rozpręża. Ma ona budowę przypominającą budowę plastra miodu. To dzięki oddziaływaniu temperatury na włókna białkowe.  W trakcie tych procesów następuje również częściowy rozpad cukrów.
  4. Finalnie formowanie pelletu karpiowego

 Jak widać powyżej, jeśli chcesz stosować prawdziwy pellet na karpia bez ekstrudera się nie obejdzie. 

Mieszanka Pelletów Karpiowych

Właściwości pelletu karpiowego.

 W poprzednim akapicie pobieżnie opisałem etapy powstawania pelletu karpiowego. Po przeczytaniu tego zastanawiasz się pewnie „no dobra ale po co to wszystko?” Przecież można by podobne właściwości przynęty uzyskać stosując domowy pistolet i odpowiednio długo susząc, wyprażając przynętę.

 Faktycznie, dzięki wspomnianym domowym zabiegom, można by uzyskać przynętę przypominającą pellet. Ale tylko zewnętrznie. Opisany wyżej proces ekstruzji przede wszystkim prowadzi do jednego: Pellet karpiowy powstały w ten sposób jest lekko strawny!

 Dlaczego tak się dzieje?

Wiązania w białkach zostają rozerwane, następuje wstępny rozpad cukrów i choćby dzięki temu karpie w łatwiejszy sposób są w stanie przyswoić składniki odżywcze, które znajdują się w pellecie.

 Dodatkowo pellet na karpia ma fantastyczną strukturę wewnętrzną. Jest to wspomniany wcześniej wzór przypominający plaster miodu. Jest to jedna z najbardziej stabilnych struktur na naszej planecie!

Ta struktura pozwala zachować maksymalną ilość składników odżywczych ale również utwardzić w maksymalny sposób, bez stosowania dodatkowych substancji nasza przynętę.

Poza tym pellet karpiowy dzięki takiej budowie ( nie jest ona widoczna gołym okiem) można w dowolny sposób nasączać dodatkowymi substancjami.

Odpowiednio dobierając płyny możemy jeszcze bardziej utwardzić pellet na karpia i dodatkowo go uatrakcyjnić.

 Np. stosując traktory wędkarskie z serii Bandit Carp i Power Shot będziesz mógł wzmocnić dodatkowo aromat pelletu (polecamy w ciepłych miesiącach), lub na szybkie wypady można pellet lekko zmiękczyć Bio Protein Liquid i podnieść jego atrakcyjność poprzez liofilizaty zawarte w tym płynie.

Pallet na karpie z dodatkami

 Ja widzisz tylko przygotowany w odpowiedni sposób pellet na karpia ma wszystkie potrzebne właściwości pozwalające w pełni wykorzystać możliwości tego rodzaju pokarmy z karpiowej kuchni.

 Dlaczego warto stosować pellet na karpia?

 Pellet na karpia możemy zastosować na dwa sposoby. Jako zanętę lub część mieszanki zanętowej. Lub jako przynętę na włos.

 Odpowiedzmy sobie może najpierw na pytanie dlaczego pellet jest dobrą zanętą na karpia? Chcąc przyciągnąć karpie w pobliże naszego zestawu potrzebujemy zanęty, która będzie działała w stosunkowo szybki sposób. Chcemy by zaraz po umieszczeniu w łowisku nasza mieszanka zanętowa zaczęła wabić karpie. Pellet jest zatem do tego idealny. Z zewnętrznych warstw uwalnia składniki przyciągające ryby a w miarę rozpuszczania się przekazuje do wody całe bogactwo swojego wnętrza. Przywabione karpie z mieszanki będą wybierały to co w danym czasie potrzebują najbardziej. Jeśli będzie to produkt zawierający potrzebne w danej chwili składniki to żaden karp się im nie oprze.

Dno zostanie wyczyszczone i będziemy mogli powiedzieć, że idealnie dobraliśmy pellet karpiowy i wstrzeliliśmy się w upodobania ryb.

Nasze ryby dzięki strukturze pelletu) szybko go strawią, łatwo przyswoją składniki w nim zawarte i wrócą po więcej!

 Pellet karpiowy jest też świetną przynętą włosową trzeba jednak pamiętać, że jest to przynęta, która oddając składniki do łowiska, staje się bardziej miękka z każdą godziną przebywania w wodzie. Dlatego też nie zostawimy zestawu z samym pelletem na włosie na 12 godzin w wodzie. Pellet jako przynęta świetnie sprawdza się podczas miesięcy gdy woda jest jeszcze chłodniejsza a także tam gdzie często przerzucamy zestawy.

 Jak długo pellet karpiowy wytrzyma na włosie, zależy od wielu czynników. Ma wpływ na to temperatura wody, ilość drobnicy, sam ruch (przepływ wody), stopień utwardzenia pelletu czy jego średnica. Dobry pellet karpiowy wytrzyma jednak na włosie kilka godzin i warto wypróbować go absolutnie na każdym łowisku. Często bowiem jest tak, że karpiarze obawiając się o jego stabilność stosują tylko kulki i ziarna a karpie pelletu po prostu nie znają :) Uzyskasz wtedy z taką przynętą niemałą przewagę. Czasem i na cały sezon!

Każdy łowiący karpie używa pelletu

 Pellet na karpia w sklepie Bandit Carp

 A teraz trochę autoreklamy (podobno nie hańbi ;)) W ofercie mamy kilkanaście ( może kilkadziesiąt ) smaków, rodzajów, średnic pelletów na karpie. Różnią się właściwościami, aromatami, dodatkami.

Tak jak z każdymi przynętami są sezony kiedy wybieramy głównie smaki śmierdzące, mięsne, dodajemy więcej protein do mieszanek, a bywają lata, że stosujemy tylko „gołe” pellety słodkie, bez absolutnie, żadnych dodatków. Sezon sezonowi nie równy, dlatego też namawiamy by biorąc pellet na karpie do ręki kombinować ze smakami i średnicami a na pewno traficie na taki, który otworzy wodę nie raz i nie dwa.

Jeśli zaś zastanawiasz się jaki pellet na karpia wybrać w danym momencie i chciałbyś poznać nasze zdanie napisz w komentarzu, lub jeśli nie chcesz zdradzać szczegółów swoich łowisk zadzwoń do nas. Wspólnie wybierzemy najbardziej odpowiedni na Twoje łowisko.

Rabat w sklepie Karpiowym

Dziękując za uwagę przekazuję Ci kod Rabatowy na zakupy w naszym sklepie ;) 

Bandit :)

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl