Jak wybrać dobry pellet na ryby? Kilka pytań i odpowiedzi! 0
Jak wybrać dobry pellet na ryby? Kilka pytań i odpowiedzi!

Pellet na ryby czym się kierować przy wyborze?

Każdy z nas wcześniej czy później staje przed dylematem jaki pellet na ryby wybrać? I niestety wielu z nas już na starcie popełnia podstawowy błąd! Myśląc o dobrym pelecie na ryby skupia się na smakach, kolorach, firmach. Owszem są to parametry, które uwzględnimy podczas wyboru pelletu… Ale później.

Moim skromnym zdaniem warto zacząć od najważniejszego jakie ryby a jeszcze dokładniej jaką wielkość ryb zamierzamy łowić. Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy jedziemy nad wodę i celujemy w dużą ilość brań, „zabawę” z rybami drobnymi bądź średnimi. Czy też szukamy okazów i chcemy by wspomniane wcześniej ryby nie przeszkadzały nam w osiągnięciu celu. Oczywiście wybierając pellet na ryby średnie, licząc na dużą ilość brań całkowicie nie eliminujemy szansy na spotkanie z okazem, ale powiedzmy sobie szczerze, ograniczamy go znacznie.

Z drugiej zaś strony, celując w spotkanie z okazami, często decydujemy się na długie chwile oczekiwania na to jedno upragnione branie.

Każdy z nas musi zdecydować sam. Ja zazwyczaj na początku sezonu, głodny, ryb, dźwięków sygnalizatora, wybieram częstsze spotkania nawet z niewielkimi rybami. Kiedy się już jednak nałowię, zaczynam szukać drogi do spotkania z okazem… I pewnie nie jestem odosobniony w takim postępowaniu

Pellet na ryby mniejsze. leszcze, liny, karasie

Zakładam, że idziemy w kierunku opisanej wcześniej opcji i wybierając pellet na ryby nasza taktyka opiera się na jak największej ilości brań. Logiczny zatem będzie wybór pelletu o szybszej pracy i drobniejszej granulacji. Ale nie dowolny!

Przede wszystkim nasza mieszanka do nęcenia powinna zawierać kilka elementów.

Po pierwsze pellet szybko rozpuszczalny, który zaraz po wpadnięciu do wody zacznie uwalniać swoją zawartość i zacznie wabić ryby. Przygotowując skład takiego pelletu Bandit Carp brał pod uwagę jeszcze jedną, często pomijaną funkcję jaką ma pełnić taki pellet. Mianowicie osłabić czujność ryby.

Jak bowiem wygląda żerowanie wspomnianych w tytule ryb. Głównie poszukują pożywienia przy dnie, wzburzają osady denne, tworzą chmurę z tego co przy tym dnie się znajduje. Z tejże chmury wybierają smakowite kąski. Chmura usadów sprawia, że przy dnie podczas żerowania jest mniejsza przejrzystość a co za tym idzie mniej światła. Ryby przez to czują się bezpieczne, stają się mniej ostrożne. Efekt solidnej chmury uzyskamy właśnie dzięki temu pelletowi.

Pellet na ryby szybko rozpuszczalny

Kolejnym składnikiem mieszanki na pewno będzie bardzo drobny (2-4mm) pellet o większej zawartości substancji oleistych i aromatów. Ten pellet będzie pobierany przez ryby o mniejszych pyskach, żerujących agresywnie, szybko w obawie, że „ktoś większy” je uprzedzi. Jeśli masz dobą wyobraźnię ;) na pewno widzisz już tę sytuację, kiedy w chmurze zanętowej stado ryb zaczyna odczuwać konkurencję pokarmową i naprawdę zaczyna żerować bez opamiętania. :)

Nawet obierając taktykę jak największej ilości brań nie możemy skupić się na wyborze tylko drobnego pelletu na ryby. Pellet o większej granulacji sprawi, że do zanęconego łowiska w sposób ciągły będą uwalniane składniki wabiące ryby i to dzięki niemy głównie będziemy mogli utrzymać ryby w naszym stanowisku. Będzie on też łakomym kąskiem dla ryb średnich i jeśli będziemy mieli trochę szczęścia dla tych większych, które rozepchają się w żerującej drobnicy.

Pellet na ryby okazowe. Czyli jak wyeliminować drobnicę.

Oczywiście wybierając pellet na ryby większe nigdy nie wyeliminujemy drobnicy w naszym łowisku. Pellet wszak jako przynęta stosunkowo szybko rozpuszczalna, mięknie, odpadają z niej smakowite kąski, które zawsze będą pochłaniane przez mniejszą bądź większą ilość ryb drobnych.
Mimo wszystko odpowiednio dobierając granulację możemy do maximum zwiększyć szansę na łowienie ryb dużych.

Jak więc zatem przygotować mieszankę pelletów do łowienia ryb dużych. Przede wszystkim rodzaj pelletu. W wypadku ryb grubych skupiamy się na ekstrudach, które stosunkowo długo w wodzie są stabilne. Jak powstają tego rodzaju pellety przeczytasz w tym tekście: Co to jest pellet? a tutaj znajdziesz je w sklepie Pellety. Są one mocniej nasączone aromatami niż pellety szybko rozpuszczalne, jednocześnie wolniej (poza zewnętrzną warstwą) oddają te aromaty do łowiska.

Szukając też pelletu na ryby duże do mieszanki dodajemy pellet halibutowy. Każda bowiem ryba (nawet spokojnego żeru) przez część roku staje się drapieżnikiem i pobiera ze środowiska pokarm mięsny. Instynktownie też duże okazy dobrze reagują na składniki takiego pelletu. A są to głównie mączki i oleje rybne.

Opierając mieszankę pelletów do nęcenia ryb okazowych na solidnych ekstrudach i pelletach halibutowych, staramy się też wybierać jak największe średnice pelletu. Tu jednak, mała uwaga, starajmy się też wziąć pod uwagę czas jaki spędzimy nad wodą. Tak by optimum pracy naszej mieszanki nie wypadło w momencie gdy będziemy się już pakowali w drogę powrotną do domu.

Do tej mieszanki również polecam dodanie pelletu szybko rozpuszczalnego. Ja zawsze tak robię, by uzyskać efekt chmury i by w momencie, pojawienia się dużych ryb w łowisku łatwiej je było przechytrzyć..

Pellety na ryby idealne do siatek PVA

Pellet na ryby jako przynęta na włos / haczyk.

Kiedy pellety dopiero „wchodziły” do naszego wędkarskiego świata, były głównie stosowane jako zanęta. Szybko jednak okazało się, że jako przynęta w wielu wypadkach może konkurować z kulką proteinową bądź być świetnym jej uzupełnieniem.

Ja osobiście stosuję dwie taktyki i również biorę pod uwagę czy poluję na ryby mniejsze czy też większe.

Wybierając większą liczbę brań oczywiście stosuję pellety mniejsze, ale… staram się by te pellety, które podwieszę na włosie zdecydowanie wyróżniały się na tle mieszanki zanętowej.

Robię to na kilka sposobów. Pierwszym najłatwiejszym jest wybór pelletów typu „FOG” Tutaj możesz je zobaczyć Smużące pellety. To pellety obtoczone specjalną smużącą substancją. Zdecydowanie są bardziej „widoczne” dla żerujących ryb.

Drugim sposobem jest zwrócenie uwagi ryb poprzez bardziej intensywny zapach. Wszystkie mniejsze pellety hakowe Bandit Carp są w ten sposób przygotowywane. Mają zdecydowanie zwrócić uwagę żerujących ryb. Ten pellet ma być wybrany jako jeden pierwszych z całego zanęconego „stołu”

W miesiącach letnich, kiedy w wodzie jest mnóstwo zapachów, pochodzących z flory i fałny naturalnie występującej w wodzie, dodatkowo pellety „dopalam” dipami. Pozwalają one lekko utwardzić przynętę a dodatkowo jeszcze mocniej przyciągają ryby.

Pellet na ryby duże. Czyli przynęta na szybkie wypady.

Wybierając zaś pellet na ryby duże, okazowe kieruję się głównie doborem średnicy i koloru pelletu. Przygotowując stanowisko dla ryb dużych, podczas łowienia na pellet, zazwyczaj nie stosuję dużych porcji zanętowych. Licząc, że z łowiska ryby zjedzą wszystko w tym i przynętę na włosie.

Dlatego też na włos często zakładam pellet o największej średnicy jakiej użyłem do mieszanki zanętowej. Dodatkowo też często stosuję go np. w połączeniu z pływającą kulką. Taka kombinacja, daje mi na włosie dużą lekko „obsypującą” się przynętę o bardzo ciekawej pływalności.

Nie tylko średnicą kieruję się podczas wyboru pelletu na ryby duże. Bardzo często jest to również kolor. Nieraz bardzo szybko miałem brania na przynęty, które w znaczny sposób odróżniały się kolorem od mieszanki zanętowej. Co ciekawe zazwyczaj podczas szybkich wypadów i nęceniem tylko pelletem używam mieszanki zanętowej ciemnej a na włos zakładam pellet jasny podbity naturalnym kolorem kulki. Szczerze polecam taką kombinację.

Smaki pelletu na ryby.

Celowo kwestie smaków i aromatów pelletu zostawiłem na sam koniec, mimo że w wielu dyskusjach odgrywa on najważniejszą rolę. Uważam, że świadomie wybierając miejsce łowienia, taktykę dostosowaną do czasu jaki spędzimy nad wodą, oraz to czego oczekujemy od zasiadki, już możemy liczyć na dobre i bardzo dobre efekty. Podawanie zaś gotowych smaków często prowadzi do rozczarowań nad wodą.
Oczywiście wybór dobrego smaku pelletu na ryby jest ważny… ale również należy podejść do tego „z głową”

Podam mój ulubiony sposób podejścia do tematu.

1. Wybieram 3 smaki pelletów (śmierdziel, halibut, i rzecz jasna owocowy)
2. Wybieram tak, by każdy miał inną średnicę.
3. Wybieram tak by każdy pellet miał inny kolor.
4. Zawsze zabieram ze sobą dwa liquidy (śmierdziela i słodkiego). Przy czym zawsze jeden z nich to Bio Protein na bazie wątroby.

Dzięki takiemu zestawowi, mogę dostosować się do gustów ryb na danym łowisku. Wiadomo bowiem, że na wielu z nich przebojem stała się np. „Mleczna kukurydza” zaś np. nowość w ofercie Citro Squid właściwie jeszcze nie „spotkał wody”, na której by się nie sprawdził.
Przyjdzie jednak dzień kiedy nasze ulubione smaki przestaną działać w jakiejś wodzie i szybko będzie trzeba zmienić taktykę :)

Pellet na ryby podsumowanie.

Wybierając się na ryby zawsze mam ze sobą pellet. Służy mi nie tylko jako zanęta ale i przynęta. Jest bardzo uniwersalny, jest ważny zarówno do błyskawicznego sprowadzenia ryb w pobliże zestawu, jak i do długotrwałego uwalniania wabiących składników w łowisku. Celowo w tekście pominąłem aspekty mieszania pelletu razem z kulkami i ziarnem, uważam że przygotowanie bardziej złożonych mieszanek zanętowych wymaga osobnego tekstu. Mam nadzieję, że z przyjemnością „dobrnąłeś” do końca wpisu :)

Rabat sklep wędkarski

Dziękując za uwagę przekazuję Ci kod Rabatowy na zakupy w naszym sklepie ;)

Jeśli masz jakieś pytania komentuj śmiało tutaj lub na naszej Facebookowej grupie Bandit Carp Przyjaźń Pasja Przygoda.

Pozdrawiam
Bandit.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl